ЗК „Сила -95″ - с. Самоводене, Велико Търново
Отминаващата 2014 г. беше поредната, в която и земеделска кооперация „Сила – 95″ в Самоводене се бореше с капризите на времето. С това въведение започна разговора ни председателят Валентин Мицканов.
Около 20% от обработваемите земи на кооперацията са сериозно наводнени. Дъждовната година и продължителните валежи доведоха до измиване на част от почвения слой на 5000 дка обработваема земя. Там земният пласт е дебел около 30 см, а отдолу е скала, обясни председателят.
Г-н Мицканов изрази опасенията на повечето си колеги, че засетите есенници може да не издържат на наводненията. Още по-опасно е при студ без снежна покривка – посевите ще замръзнат и вероятността да оцелеят е минимална. Семенарските фирми внасят сухоустойчиви и студоустойчиви сортове, но за съжаление влагоустойчиви няма. А и кой да предположи, че количеството на валежите ще е 3-4 пъти повече от нормата за една регулярна година
ЗК „Сила -95″ обработва 14 000 дка в землището на Самоводене, което се намира на десетина километра от старата столица. В структурата на културите преобладава пшеницата – 5000 дка, 4000 дка е слънчоглед, а ечемик, рапица и царевица по 1100-1500 дка и др. През отминаващата година заради валежите себестойността на произведената продукция е по-висока и варираше около 130-160 лв./дка и то без рентата. Най-високи са разходите за отглеждането на рапица -160 лв./дка. Есенниците са обработвани с два, а отделни масиви и с три фунгицида. След жътвата над 8000 дка са третирани с тотални хербициди. През отминалото лято средният добив е: на пшеницата 540 кг/дка, на царевицата – 800 кг/дка, на ечемика – 390 кг/дка, на слънчогледа – 270 кг/дка.
- Изкупните цени на земеделската продукция също не бяха добри! – коментира Валентин Мицканов. Той е реализирал цялата реколта, въпреки че има възможност за съхранение на около 2000 тона зърно. В района на Великотърновско търговците предлагали оферти по 270-280 лв./тон пшеница и 210 лв./тон царевица, които са ниски на фона на високата себестойност на продукцията.
– В началото на 2014 г. ни преведоха директните плащания за стопанската 2012-2013 г. През януари 2015 г. се надявам да получим плащанията за стопанската 2013-2014 г. Имаме надежда, че до 25 декември ще получим и средствата за изпълнението на изискванията по мярката 214 „Агроекология“. Използвали сме 60% от акциза за горивата, като останалите 40% очакваме да ни изплатят през тази година – посочи ръководителят.
Въпреки трудностите, председателят е убеден, че за да се развива съвременно земеделие, е необходима модерна техника. Иска да осигури по-мощен трактор, от тези които кооперацията притежава. В тази връзка, очаква с надежда отварянето на мерките по Програма развитие селски райони. Кооперацията има реализирани проект по САПАРД и по мярка 121 „Модернизация на земеделските стопанства“. При вторият е закупила трактор „Ландини“ и плуг. Машинно-тракторния парк на ЗК „Сила – 95″ се е обогатил с успешната реализация на проект по програма „Енергийна ефективност“, като си е осигурила самоходна пръскачка „Берту“ и комбайн „Клаас“.
- Техниката непрекъснато се развива и подобрява, затова трябва да разполагаме с нови модели машини! – смята Валентин Мицканов. Обмисля и друга предстояща задача – необходимото разширение на складовата база. Той е председател от 6 години, но е човек на действието и не обича много-много да се самоизтъква. Затова в разговора се намеси кметът Николай Милаковски, за да представи широката социална и благотворителна дейност на кооперацията. Първо тя създава заетост, като в нея са назначени на постоянни работни места 30 местни жители членове на кооперацията. Почти няма културна или друга институция в селото, която да не е подпомагана от ЗК „Сила -95″. Тя е предоставяла средства за ремонт и поддържане на детската градина, основното училище, материалната база на църквата „Света Ирина“, към която е и комплексът от килийното и светско училища. Подпомагала е не само поддръжката на сградите на Читалището и местния пенсионерски клуб, но е финансирала културните изяви и участия на различните формации към тези институции. Без съдействието на местната кооперация, не биха се организирали и традиционните тържества в Самоводене по различни поводи.
Лилия Лозанова
Агровестник
Агровестник
Коментари
Публикуване на коментар