ЗКПУ „Сеяч“ в с. Царевци, обл. Варна
УСПЕХЪТ ИДВА, КОГАТО ДОБИВИТЕ ИЗПРЕВАРВАТ РАЗХОДИТЕ…
Тази максима е доказана и работеща в ЗКПУ „Сеяч“ в с. Царевци, обл. Варна. Председателят, г-н Кирчо Шарков, е иновативен и решителен в прилагането на новости в бранша. Днес структурата е стабилна и е основното производствено ядро в селото – стопанисва 13 000 дка.
„Инвестираме в земята, пазим я от ерозия, повишаваме нейното плодородие. А вече трета поредна година кравекомплексът ни реализира добра печалба, постигнахме 9 000 литра среден млеконадой от крава“ – с гордост споделя г-н Шарков.
Тук бяхме преди десетина години, когато още тогава младият, но амбициозен ръководител се бе заел да „съживи“ структурата. Дойдохме отново преди 4-5 години, когато в селото бе истински празник – прерязана бе лентата на новия и модерен кравекомплекс. Днес, оставайки верни на принципите си да споделяме положителния опит, разговаряме с председателя за извървения път, за постигнатото и за бъдещите намерения:
– Председател съм на ЗКПУ „Сеяч“ вече единадесета година, нашата земеделска кооперация навърши „сериозна“ възраст – 24 години. Поех я в окаяно състояние, с много задължения, беше точно казано пред фалит. През годините стъпка по стъпка направихме много положителни промени. Поставихме стабилни основи, градихме и продължаваме да градим. И резултатите показват, че вървим в правилната посока. С всяка следваща година добивите ни се повишават, разбира се, и разходите не са малко, но положителното е, че
ДОБИВИТЕ ИЗПРЕВАРВАТ РАЗХОДИТЕ.
И това се дължи на разумните инвестиции, на обновения технопарк с изцяло модерни и високопроизводителни машини. Следим и ползваме най-новите технологии, аграрната наука и всичко, което е свързано с отрасъла Земеделие. Всеки ангажиран в селското стопанство знае, че това е много скъпо и нелеко производство. Техниката, препаратите, торовете изискват големи вложения, а в същото време са необходими години, за да се постигнат желаните резултати.
ЗКПУ „Сеяч“ обработва 13 000 дка земя, културите са зърнено-житни, царевица, слънчоглед и рапица. С наложените правила от ЕС за зелените площи две години поред сеех грах, но не съм доволен от резултатите. Тази година заложих на алтернативната култура – нахут на 600 дка. Но нека се похвалим и с още една новост не само за нашия екип, но и за страната. Това е все още малко познатата КИНОА. Стотина декара отделих за тази толкова полезна и търсена в останалите страни култура. Проявих интерес към нея още през миналата година, коментирах технологията с председателя на НСЗКБ, г-н Явор Гечев, който ми помогна за осигуряване на семената. Информацията относно реколтирането й е оскъдна, знаем, че не е капризно растение, и растителната защита при нея не е ангажираща. Но ще опитаме. Много ми се искаше и ЧИЯ да засея, но не успях да намеря посевен материал. А напоследък тези зърнени присъстват все по-често в храните, влагат ги в салати и др.
Земята ни е плодородна, но имаме немалка площ в низината (3500 дка), която често се наводнява и заблатява. Започнах редом с колеги да чистим каналите, евентуално мислим да възстановим и поливната система със собствени средства.
ТЕХНОПАРКЪТ ни е изцяло обновен, разполагаме с две тежки машини с мощност над 300 к.с., оборудвани са с необходимия инвентар, над 10 са малките трактори. Ориентирали сме се и към новите технологии при обработката на площите: Но-тийл и Стрип-тийл и вероятно ще преминем само към едно продълбочаване на полетата. Технологията се доказа и вече 2-3-та година я прилагаме успешно.
ПРАВИМ ГОЛЕМИ ИНВЕСТИЦИИ В ЗЕМЯТА. Пазим я от ерозия, повишаваме почвеното плодородие. Но отделяме необходимото внимание и на арендодателите, рентите при нас са прилични и съпоставими с тези на колегите. Миналата година печалбата ни беше доста добра, печели кооперацията, но печелят и собствениците и член-кооператорите. Имаме си политика и за социално подпомагане: заделяме средства за църквата, читалището, пенсионерския клуб, с който зарадвахме възрастните. Сътрудничим си с общината, с кметовете от съседните села. Местни хора сме и ни боли за селото…
Много инвестираме и в кадрите, над 95% са само местни хора, млади момчета, които постъпиха при нас на работа с желание. На кадърни и мислещи специалисти поверяваме съвременната модерна техника. Най-новата ни придобивка е самоходна пръскачка, която закупихме преди месец. И тя е поверена на добри механизатори. Изпращаме на обучение нашите оператори на машини, а целият ни екип е около 30 души. Развиваме и животновъдство. Това е много труден отрасъл, през годините нееднократно някои хора настояваха да ликвидират фермата, но аз съм ветеринар по професия и държах да я запазим.
Навремето в комплекса се отглеждаха около 1800 глави едър рогат добитък, после бяха останали докъм 200, а в момента фермата е населена с 400 животни. Миналата година продадохме близо 100 юници. Интересът към тях е много голям, работим със сексирана сперма и увеличаваме женското поголовие. Така че излишъкът продаваме и по този начин реализираме добавена стойност. Породата е Черно-шарена, работим само с американски материал. И докато преди години фермата беше тотално губеща, днес тя е печелившо звено. Много инвестиции вложихме в нея, два проекта защитихме, обновихме материалната база, вкарахме нова техника и вече
ТРЕТА ПОРЕДНА ГОДИНА КОМПЛЕКСЪТ НИ Е НА ПЕЧАЛБА И ТО МНОГО ДОБРА. СРЕДНИЯТ МЛЕКОНАДОЙ ОТ КРАВА Е НАД 9000 ЛИТРА! Кравефермата буквално „гони“ по резултати растениевъдството. Миналата година имаше благоприятни фактори, цената на млякото беше добра, животните продадохме също изгодно. Поредната инвестиция в животновъдството беше за милион и половина лева, преди това за още 800 000 лв. Последния проект реализирахме със собствени средства, изпълнихме плануван ремонт на едно от помещенията. Вече 13 години при нас работи чудесна доилна зала на Вестфалия. Животните ни са на свободно отглеждане.
В растениевъдството общо инвестициите наближават 10 млн. лева, от тях малка част са по европейските програми. Всяка година след като обезпечим рентата, дивидентите, заплатите на работещите, ръководството решава да заделя по 500 000 лв за реинвестиции в производството.
Бъдещето ли? Земеделието е предизвикателен и труден отрасъл, конкуренцията е голяма през последните години, цените на продукцията не се увеличават. Радостното при нас е, както посочих, че добивите изпреварват разходите и оттам се формира печалбата. Разчитаме на европейските помощи, но не ми се иска изцяло да се отдадем на това субсидиране.
И говорейки за новостите ще ви споделя, че тази година организирахме демополе с австрийски сортове и хибриди ечемик, пшеница и ръж на „Заатбау Линц“. От три години се доверявам на тази селекция, миналата година от ечемик „Кармина“ на 1500 дка пожънахме по 850 кг зърно от декар. В кампанията ни гостуваха австрийски колеги и когато компютърът на „Кейс“-а показа резултата, те останаха учудени.
Искам чрез вашата медия да изкажа благодарност на ръководния орган на нашата кооперация. Съвестни и кадърни членове обединяват Управителния и Контролния съвети на ЗКПУ „Сеяч“. Всички винаги са подхождали с разбиране и интерес и допринасят с дейността и отговорността си за развитие на структурата.
Коментари
Публикуване на коментар