Малък окръг в Айова задава темпа на помпане на балона при земеделската земя в САЩ

Ако има епицентър на бума в цените на земеделската земя в САЩ, може да бъде намерен тук, в хълмистите възвишения на северозападна Айова, пише в свой репортаж Ройтерс.
Цяло състояние се излива в земите на Сиукс каунти, където заможни фермери и богати инвеститори се конкурират ожесточено за една от най-плодородните земи в Царевичния пояс. Въпреки че цената на земята в Айова е една от най-силно поскъпналите, с цели 261% от 2000 година насам, в Сиукс каунти тя скочи повече от тройно, като расте по-бързо от останалата част на щата.

 Местните няма как да са по-щастливи от подобен просперитет – или по-нервни.
Подобно на много хора в Средния Запад, те са особено притеснени от потенциално „връщане“ на цените, въпреки ярките разлики с кризата от 80-те години, пише Ройтерс.
Но техният най-голям страх е, че ако този бум се превърне в пукане на балона, както стана през последното десетилетие с жилищния пазар, хората може да потърсят една от причините за балона чак до тук, до щата на Ястребовото око и да обвинят местните фермери и инвеститори за създаването на изкуствено напомпан бенчмарк за Средния запад.
В ход, който вече е познат като „ефектът на Айова“, фермерите и собствениците на ранча от цял САЩ редовно гледат към този окръг от 768 квадратни мили, като отправна точка за земеделската земя от 408 милиона акра на цял САЩ. Рекордните стойности на сделките за земята в този ъгъл на щата бързо се превръщат във нов вододел за околните щати.
„Чувам хората да говорят за това и то по не много позитивен начин“ – коментира Бил Тентингър, президент на Асоциацията на свиневъдите в Айова, който управлява семейна свинеферма в Ле Марс, Айова, в Плимут каунти –
„Хората виждат тези цени и си мислят: „Ако земята в Айова се продава за 20 000 долара на акър (4,04 декара), защо моята земя в Илинойс или Минесота или Небраска да не може?“
Местните тук ще ви кажат точно защо: богата почва, добри метеорологични условия, висока концентрация на добитък и операции с биодизел и изключително конкурентна култура на фермерство.
Това са част от причините рекордите на щата да бъдат чупени отново и отново по време на местните търгове за земя. Преди две години наддаващите откараха цената на земята до 13 000 долара на акър. Миналата есен, цената скочи до 16 750 долара на акър. През декември – до 18 259 долара. След това – до 20 000 долара.
Това нарастване, предупреждват икономистите, разпалва потенциално опасна аксиома в главите на инвеститорите: че има много големи печалби, които може да се извлекат от щатската земеделска земя, въпреки че цените продължават да чупят невиждани досега висини.
„Не всичката угар е еднаква. Някоя е доста по-удивителна, в сравнение с друга“ – коментира Джим Роджърс, милиардерът-инвеститор в стоки и автор на няколко книги – „Но в крайна сметка всичко опира до икономика: Колко струва тази земя, какви насаждения можете да гледате на нея, каква цена ще получите от тези насаждения и колко ще ви струва да я произведете?“
Икономистите се надяват, че няма да се стигне до бума и пукането на балона в земеделската земя, подобно на цикъла от края на 70-те и началото на 80-те години.
В наши дни не изглежда фермерите да теглят заеми, които да обезпечават със скъпата си земя за да финансират покупката на нова собственост, коментират икономисти.
Подобен ливъридж бе една от основните причини зад последния балон: след това излишъците при зърното подтисна цените, цената на земеделската земя падна наполовина и фермерите бяха изстискани от нарастващия дълг.

КОЛКО НАИСТИНА СТРУВА ЗЕМЯТА?

След като новината за поредната опияняваща цена в Сиукс каунти се разпространи, аукционните къщи и агентите на недвижими имоти коментират, че бумът бързо се разпростира навън. Поредният подем в цените бе отбелязан в началото на декември, когато фермерът Лиланд Кастър плати 20 000 долара на акър за полета близо до млечната му ферма край Хъл, Айова, селце в Сиукс каунти намиращо се на 50 мили югоизточно от Сиукс фолс.
Ако Кастър реши да гледа царевицата на неговите 73,4 акра, той ще може да изкара брутни приходи от около 1250 долара на акър догодина, като се отчетат цените на фючърс пазара и средния добив от подобна земя. По-просто казано:
За да може семейство Кастър да си върне парите ще е нужно повече от половин поколение – и това само при условие, че цените на царевицата останат относително високи.
„Наричаме го ефектът Айова“ – коментира собственикът на аукционна къща от Небраска Ранди Рътър. Цените на земята в Източна Небраска, в щат, който отчете над 40-процентов скок в цените през третото тримесечие, скочиха с 3 до 5% сред въпросната сделка на Кастър.
„Когато цените растат там, цените вървят нагоре навсякъде“ – коментира Рътър.
Част от причините цените на земята да могат да бъдат толкова лесно повлиявани от един единствен търг в малък селски окръг е, че изчисляването на стойността на земеделско поле е различна от осъзнаването на това колко са склонни да платят хората, коментират икономисти.
Цените на земята може да се движат в големи диапазони, в зависимост от това кой прави калкулациите и какви фактори за доходите и разходите използва. Проучването за земеделската земя в Средния запад на Федералния резерв излиза на тримесечия. Проучванията на земеделските университети също излизат на регулярна база.
И има толкова много елементи, които да се претеглят – включително човешките емоции и други трудни за остойностяване фактори – така че даването на отговор, който да е универсален е доста трудно.
„Всяка продажба на земя е уникална и всеки човек си има собствени предположения, които калкулира“  -коментира Майкъл Дъфи, селскостопански икономист в щатския университет на Айова.
Точно това е и причината инвеститорите и продавачите да се обърнат към публични аукциони, за да разберат колко е готов да понесе пазара.
ПЕРФЕКТНОТО МЯСТО ЗА ПЕРФЕКТНАТА БУРЯ
От много гледни точки, Северозападна Айова е необичайно идеална за подобна перфектна инвестиционна буря.
Сред хълмистите възвишения, които ограждат река Биг Сиукс, обработваеми земи граничат с етанолови заводи, свинеферми и млечни фабрики.
Почвата е богата. Времето се промени през последните десетилетия, като позволява на почвата да задържа повече вода и да подобри реколтата в северозападна Айова.
Годишните валежи за окръга бяха средно 30,44 инча за последните 30 години, което е ръст от 13% спрямо предишните 3 десетилетия.
Екстремните жеги през лятото са все по-рядко срещани. В Сиукс каунти, например, имаше само 7 дни, в които температурата бе над 37,7 градуса през последното десетилетие, при 21 дена в предходното.
Конкуренцията за земя и зърно е също интензивна. Сиукс каунти има повече ферми – 1664, от всеки друг окръг на щата (общо 98). Окръгът е водещият производител на свине и говеда в щата и вторият най-голям производител на царевица.
Има 13 етанолови завода и две фабрики за биодизел на 90 минути с кола от центъра на щата, което значително намалява разходите за гориво. Тези заводи се конкурират за реколтата с множеството свиневъди в региона, производители на мляко или на месо.
Страховете относно Вашингтон и нарастващото регулаторно влияние на Щатската агенция за екологична защита в земеделска Америка, карат животновъдите да купуват повече земя, за да се отървават от оборската тор. Агенцията вече отправи предупреждения към фермите в Калифорния заради неуспеха им в тази насока.
Растежът на по-голямата база местни клиенти също променя цените на земите, показват данни на университета в Айова.
По време на бума в цените на земите през 70-те години, цените на земята бяха по-високи в източната част на щата, защото бяха физически по-близо до шлеповете на Мисисипи.
Луиза каунти в югозападна Айова, която е по река Мисисипи, по онова време отчете един от най-високите ръстове в цената на земята: Тя скочи с 355% през 70-те години, по данни на университета.
Сега за пет години цените там са се повишили с 64%.

ЕМОЦИИ, НЕ ИКОНОМИКА
След това идва и и човешкият фактор. Аукционните къщи и имотните експерти коментират, че екстремните цени на имотите често се дължат на регионалната култура на конкуренция, а не на икономически фактори.
Холандските емигранти са наводнили Сиукс каунти в средата и края на 19 век, в търсене на по-евтина земя, която да ги издържа. Те са довели със себе си култура на вяра и скромност, която цари и днес, когато фермерите са пълни с кеш, но са дълбоко емоционално свързани със земята си.
Но те са донесли със себе си и доста интензивна враждебност към съседите и пришълците. Подобни вражди са били толкова сериозни, че през 1872, битката за това къде да бъде седалището на окръга е довело до това жителите на Хъл и Ориндж сити да нападнат регистъра на съда и да откраднат сейфа с всички документи за собственост.

Подобни вражди продължават и днес.
„Много често чувам: „Ти винаги си се отнасял зле с мен и никога няма да ти позволя да купиш земята ми“ или „Това е била земя на дядо ми и аз ще си я върна“ – коментира Дъфи от университета в Айова.
Подобен е случаят при сделката на Кастър. Земята, която той купи преди месец за 20 000 долара на акър не изглежда толкова значима: поле с разоран чернозем, на което зимата е замразила цели буци земя, във формата на огромни черни топки. Но цената е започнала главоломно да расте, когато Кастър, който има относително малка ферма, се е изправил срещу съсед-конкурент, който има доста по-голяма ферма.
„По време на почивката Кастър ми каза, че ще вземе земята, без значение от цената“ – коментира провеждащият търга Пит Полема.
Въпреки опасността от екстраполирането на цената на земята в Сиукс каунти като еталон за останалата част от страната и въпреки че федералните субсидии за етанола изтекоха миналата година, мнозина вярват, че в местния бум е останал доста живот.
Тази вяра накара местните власти в Хъл, в който живеят 2200 души, има осем църкви и нито един светофар, да се присъединят към треската за земя. Екипът за икономическо развитие към градската управа купи парцел от 80 акра преди 2 години за 1 милион долара.
Градският администратор, Лес ван Рукел коментира, че сделката е умен ход. Животновъдите и растениевъдите от областта наскоро са настоявали да я изкупят, след като местната фабрика за сирене е обявила, че иска да удвои производствения си капацитет.
Наскоро местни брокери са я оценили на близо 19 000 долара на акър, коментира Ван Рукел. Местните лидери купуват още земя.
„До известна степен сме в ситуация на балон тук“ – коментира Ван Рукел – „Но мисля, че ще се оправим“

Коментари

Популярни публикации от този блог

PH на почвата,стойности подходящи за някой култури.

“Елит 95” ООД, с. Поповица, обл. Пловдив

Пространствено разпределение на районите в България, уязвими на засушаване