ЗК “Нива” - с. Професор Иширково, Силистра
Г-жа Велика Стоилкова, председател на ЗК “Нива” в силистренското село.
30 000 декара земя стопанисва една от най-големите земеделски кооперации в областта, инвестициите в нова техника и технологии през последните години тук надхвърлят 5-6 милиона лева, рентата на член-кооператорите възлиза по 70 лв/дка, трудът на заетите в сектора е високо ценен.
Село Професор Иширково е известно у нас с плодородната си земя, трудолюбивите стопани, сочните кайсии и праскови и живецът, който двете земеделски кооперации поддържат десетилетия. С г-жа Велика Стоилкова, председателка на едната от тях, се познаваме отколе. Коренячка, специалист в бранша и мъдър ръководител, тя успява да сплоти колектива, да разшири земята, да извежда производството на високо професионално ниво. Да защитава позициите на своя екип, да следи съвременните тенденции в сектора, да създава нови работни места…
- Тази беше основната цел на нашата кооперация още при създаването й – да не допуснем безработица, да откриваме нови дейности и съответно заетост на нашите хора – започна своя разказ г-жа Стоилкова. – И в тази посока работим досега. Затова и нашият колектив отглежда много култури, развиваме и пчеларство отскоро, а преди половин година се заехме и с търговска дейност.
ОТ СЪЗДАВАНЕТО СИ ЗК “НИВА” ПРЕМИНА ПРЕЗ МНОГО ЕТАПИ. Първият е в годините на утвърждаването. Вторият обхваща времето на фондовете и програмите и ние използвахме всички възможности, за да обновим базата, технопарка, да разширим дейността. От 14 000 дка площи, с които стартирахме, днес земята, която стопанисваме е вече 30 000 дка. Разбира се, преминахме и през тежки периоди, които бяха продиктувани от лоши климатични условия, от труднодостъпни кредити и високи лихви…
Днес нашата кооперация стои стабилно. Продължаваме да отглеждаме голям брой култури, залагаме освен традиционните зърнено-житни и пролетни, и етерично-маслени. Градините ни с овошки се простират на 2 000 дка. Оформихме пчелин с 500 пчелни семейства. Опрашителната дейност на пчеличките се отразява добре върху резенето, слънчогледа, дръвчетата… Независимо, че сега не е икономически изгодно да се отглеждат резене и кориандър, ние сеем 2 000 декара. Те са благодатни за медосбора, пазар за продукцията има, макар че цените им, съпоставими със зърнените, не са на ниво.
В ПОСЛЕДНИТЕ ГОДИНИ СЕ НАСОЧИХМЕ И КЪМ БИОЗЕМЕДЕЛИЕТО.Разбира се, на по-малки площи, но по правилата. По биометода отглеждаме етерично-маслените, част от насажденията със сливи и праскови. И пчеларството ни се развива в тази посока.
Кайсиевата ни градина се простира на 1300 декара, известни сме с този плод – “кайсии от Силистренско”. Трудоемка е работата в градините, реализацията често не ни удоволетворява, но с това направление ние създаваме нови работни места.
Нашата кооперация изцяло е социално ориентирана. Социалният ни фонд възлиза на 150 000 лв. Този бе и мотивът да се заемем и с потребителната кооперация. Доста средства вложихме в обновяване на базата, разкрихме хранителен магазин, стартирахме ново производство – на вкусен хляб и закуски, а ни предстои откриване и на сладкарница. В следващите години, живот и здраве, ще възстановим и ресторанта.
130 СА РАБОТЕЩИТЕ В КООПЕРАЦИЯТА, 3 МЛН ЛВ ОТ ФОНД РАБОТНА ЗАПЛАТА ВЛИЗАТ В СЕЛОТО НИ.
И благодарение на нашата кооперация, на другата кооперация и на арендатора Йовко Димитров, кризата тук не се усеща!
Независимо от това, че имаме опит в производството, че сме изградили най-добрата структура и земята ни е комасирана, не ни подминават и проблемите. Тежка и критична беше годината за нас. Ниските температури засегнаха 1 000 дка резене, разорахме го. Разорахме и 1 000 дка рапица. Измръзнаха определени сортове кайсии, на около 600 дка. Това безспорно даде отражение и върху добивите. Например, рапицата, която реколтирахме беше в лошо състояние. Направихме допълнителни вложения в препарати най-вече за опазването й от вредители. Засушаването се отрази зле на площите с резене и на царевицата.
Тези дни се стягаме за есенната сеитба. Използвахме дъжда и успяхме да обработим площите. Вече сме засели 4 000 декара с рапица. След нея се нареждат и останалите култури, споменах ви над 14 са и нашата земя е благодатна за зърнените, за слънчогледа и царевицата, за овошките и лозята… 65% от земята ни е трета категория, значима част – четвърта и само десетина процента е над 6-та.
КАКВО ВКЛЮЧВА СТРАТЕГИЯТА ЗА РАЗВИТИЕ НА НАШАТА КООПЕРАЦИЯ? Приехме програма за развитието й. Продължаваме да обновяваме машинния парк. Новите машини вече остаряха, сега всяка година заделяме по 500-600 000 лв за подмяна. А тази година сумата е впечатляваща. Предстои ни да закупим самоходна пръскачка. Планирахме да създадем 500 декара нови лозя, но се изправихме пред трудности. Периодът на арендуване на земята за този вид насаждения е доста дълъг. Програми в това направление няма, но не се отказваме от това желание. Със собствени средства засадихме овощните градини, вложихме около милион и половина лв. в това направление и отново със собствени средства ще засадим и лозята.
Повече земя няма да наемаме, трудностите при комасирането са големи, а и машинно-тракторният ни парк е добре разчетен за тези 30 000 декара…
Призовавайки за повече чуваемост на проблемите на земеделските кооперации, бих искала да припомня за някои от тях: твърде тромаво стана кандидатстването по програмите. Сроковете не се спазват, с месеци чакаме отговор от РА. Например, имаме разработен проект по Мярка 121 на ПРСР за машини за трайните насаждения. И вече 7-8 месеца искаме да знаем какво се случва с нашия проект. Ще настояваме да разберем!
И още: сроковете за разработка и подаване на документите по даден проект са толкова кратки, че могат да се възползват онези производители, които имат предварителна информация. Наскоро разбрахме, че има ресурс за трайните насаждения, но за да кандидатстваме трябва да изтеглим първия проект. Налага се да подготвяме нов, в притеснителни срокове, и нищожна гаранция за успех. А ресурсът е малък. Тогава не беше ли логично средствата да се насочат към първия транш и да се разгледат и одобрят проектите съобразно ресурса.
Да не говорим, че се сблъскаме с некомпетентност по цялата верига. Или пък просто съответните ръководни звена имат инструкции да не дават отговори. Гадаем по тези въпроси…
Аз съм в ръководството на УС на Областния съюз на земеделските кооперации в Силистренска област. В него членуват почти всички колективи, помагаме си, обменяме полезна информация. Но съзнавам ясно, че трябва да вложим повече усилия в укрепване на структурата на областно и национално ниво. И да сме единни. Ако решим да протестираме, да сме всички!
Има доста нерешени въпроси, за които трябва да настояваме пред правителството. Като акциза върху горивата, например. Слушахме обещания, но без резултат…
Коментари
Публикуване на коментар