ЗК „Нова идея“ в Ямбол

Г-н Стефан Чолаков, председател на земеделската кооперация „Нова идея“ в Ямбол. Колективът се грижи за кравеферма със 120 дойни животни, обработва и 10 000 дка земя.
Г-н Стефан Чолаков е председател на земеделската кооперация „Нова идея“ в Ямбол от 1997 г. Колективът обработва 10 хил. декара земя, от които задължително 1 200 дка царевица за силаж, 200 дка люцерна за изхранване на животните. Освен тях колективът отглежда пшеница, ечемик, слънчоглед, рапица, кориандър. Преди двайсетина години закупил от бившето ТКЗС обор със 100 крави от породата Българско кафяво говедо.

- Имахме възможност да извършваме тази дейност и това е една от причините. Другата е, че през зимния период, когато най-много имаме нужда от средства, влизат някакви суми от мляко, от продажба на млади животни, от бракувани крави. Това са свежи пари, които ни помагат в този период – разкрива мотивите си председателят. – В момента имаме 120 дойни крави в обора. Средният добив на мляко е 5 700 л от крава на лактация. Угоявали сме и телета, когато имаше пазар. За съжаление, сега в България такива животни трудно се продават на добра цена.
Кравефермата е първа категория. В нея работят 10 човека, проблеми с работната ръка няма. Разполагат с три обора – за дойни крави, за сухостойни и за подрастващи теленца. Предстои изграждането на ново родилно отделение. Доенето се извършва с централен млекопровод. Миналата година направили основен ремонт и подобрения на помещенията, подменили изцяло доилната инсталация. Млекосъбирателният пункт е оборудван с хладилна вана с вместимост 2 400 л. Храненето е с миксер, разпределящ грубия фураж в яслите. Почистването на тора се извършва механично и се събира в септична яма. Оттам с помпа се прехвърля в метална лагуна, където се съхранява. Оборудването на целия процес е осъществено със средства от Мярка 121 по т.н. Нитратна програма. Миналата година участвали по нея с проект, който бил одобрен и те успешно реализирали.
- Ефектът от новата придобивка е голям, защото този тор го използваме като земеделски производители. По този начин си обогатяваме почвата и си увеличаваме добива. Там, където сме торили вече втора година, получаваме по 700 кг от декар зърно – разказва г-н Чолаков.
Нямат проблеми с изкупуването на млякото. Допълнително получават от млекопреработвателя стимули за висок процент масленост на предаваната суровина.
- Имаме възможност да угояваме телета, разполагаме с голям телчарник. Изкупната цена обаче трудно покрива разходите за отглеждане. Трябва да се спре вноса на дълбоко замразено месо, за да има истинско прясно телешко в търговската мрежа. Субсидиите за отглеждане на животните трябва да бъдат по-големи. Сега са незадоволителни, не са достатъчни. Например, нашата ферма е „на кантар“. В един момент, когато отчитам резултатите на общото събрание, кооператорите могат да гласуват за нейното закриване. От друга страна не може само защото някой, който е регистрирал някаква ферма, недействаща, без никакъв принос, да получава субсидии. Животните му ходят само на паша, без никаква селекция и предадена продукция, а получава колкото нас. А нашите разходи са къде-къде повече, за да поддържаме стадото. Същата е ситуацията и при зърнопроизводството. Само си изоре земята и получава субсидия.
Финансовата подкрепа трябва да става на база получени резултати. Продал е зърното или млякото, показва съответните документи и едва тогава да се дава на този стопанин, за да се развива и продължава.
Голям проблем ни е опазването на земеделската продукция. Според закона охраната трябва да се осигурява от общините и ние да плащаме. Съгласни сме, но да има строги санкции.
Стремим се да спазваме всички изисквания за млекопроизводство и отглеждане на животните, които се изискват от Европейския съюз. Имаме възможност да разширим фермата, да сменим начина на отглеждане. Разполагаме с всички условия, но нямаме стимул. Нали трябва да имаш печалба, когато предприемаш нещо. Ще продължим обаче да работим, няма да закрием животновъдството. Стремежът ни е да повишим количеството добито мляко на лактация – споделя председателят на кооперация „Нова идея“ Стефан Чолаков.
Румен АНДРЕЕВ

Коментари

Популярни публикации от този блог

PH на почвата,стойности подходящи за някой култури.

“Елит 95” ООД, с. Поповица, обл. Пловдив

Пространствено разпределение на районите в България, уязвими на засушаване