ЗК “Надежда” - с. Калиманци, Варна

 От каменистите площи край Калиманци стопаните прибират по над 500 кг хлебно зърно, над 250 кг слънчоглед, завидни добиви при царевицата.
Спазването на сроковете и качеството на всяко земеделско мероприятие са неписаните закони на колектива.
… Тук в Калиманци съм роден, потеклото на родителите ми е от някогашните села Голица и Горица – започна г-н Йордан Бацов, председател на единствената в селото земеделска кооперация, носеща името “Надежда”. - Преди години имахме училище, но младите семейства са малко на брой. И чужденците са по-възрастни. От големия град ни делят 18 км, та хората всеки ден пътуват до Варна и обратно. Предпочитат да живеят в Калиманци. Транспортът е удобен – микробуси, автобуси, дори и такситата возят на цената на билета… Това също допринася селото ни да е живо… 
ЗК “НАДЕЖДА” Е СЪЗДАДЕНА ПРЕЗ 1991 г. и то забележете, под крилото на бившите ликвидационни съвети. Навремето средствата бяха малко, но пък от тогавашния АПК ни дадоха няколко машини – два “Болгар”-а, едно “ЮМЗ” и едно “Т-150”. С това започнахме да правим земеделие на 5 200 дка. Реално земята е повече, цялото землище с необработваемите терени обхваща 18 000 дка. От ония години по постановление са ни раздадени и деклалирани 10 300 дка, впоследствие останаха наполовина.

ЕКИПЪТ НИ Е МАЛЪК, но аз съм на принципа с по-малко хора да се върши повече работа. И те да са по-добре заплатени. Така че механизаторите ни са четирима, те са и монтьори, и сервизни работници, и общи работници.
ТЕХНОПАРКЪТ НИ Е ОСЪВРЕМЕНЕН, БАЗАТА – СЪЩО. Ще познаете ли, че в момента се намираме в бивш краварник. Преустроихме го и то благодарение на европейските субсидии. Мисля, че всеки колега – земеделец би отдал заслуженото на тези средства. По програмите (Мярка 121 на ПРСР) сме си закупили единствено комбайн “КЛААС Мега 360”, който ни служи безотказно вече 7-8 години. Останалите инвестиции са със собствени средства.
Закупихме си и нов трактор Т-150, Джон Диър, Зетор, Болгар. Същевременно запазихме старата техника, която получихме от ликвидационните съвети. Поддържаме я, не сме продали до ден-днешен и един болт. Преценяваме, че резерв от няколко стари машини никога не ни е излишен. Така сме по-уверени в развитието си и в прилагането на новостите. Но ежегодно минимум 60-70 000 лв влагаме в технопарка.
Имам още една полезна практика, която прилагам. Щом приключат дейностите на полето, специалисти по техниката я преглеждат. Доволни сме от обслужването на фирмите. И прикачния инвентар е достатъчен. Често с момчетата обсъждаме как техниката се е “държала” в кампаниите. И ако тази година сме прибрали 450 кг хлебно зърно от декар, то идната да се стремим да бъде 460 кг. За да влезнат повече пари в касата, да сме сигурни и спокойни за идните дни.
Аз работя в кооперацията от 1991 г. Механизаторите ни са сериозни момчета.
ПОСЛЕДНИТЕ 2-3 ГОДИНИ В СРОК ИЗПЪЛНЯВАМЕ ВСИЧКИ АГРОТЕХНИЧЕСКИ МЕРОПРИЯТИЯ. И е нормално да очакваме по-добри резултати. Хвърлихме амофос, малко и азот. А напролет – трети път ще подхраним. Влагаме и течни торове, фунгициди. Даваме си сметка какво ще стане ако не изведем навременна растителна защита – заради 5 лева можем да загубим 50… И следвайки тази логика казвам: “Прави това каквото трябва, пък да става каквото ще!” В същото време спазвайки сроковете сме по-спокойни.
КУЛТУРИТЕ, КОИТО ОТГЛЕЖДАМЕ, са зърнено-житни и пролетници. Пшеницата заема най-големи площи, ечемикът е около 10%. Царевица сеем на 500 дка, а слънчоглед – на 30% от цялата площ. Стараем се в листата да включваме нови сортове.
Обсъждаме всякакви варианти, анализираме резултатите и търсим най-добрите решения. Стремежът ни е в касата да влязат повече пари.
ЗК “Надежда” е член на Сдружение “Кооперативен агросъюз” – Варна и респективно на Националния съюз на земеделските кооперации. Добрите резултати при нас зависят от годината.
Пламена ПЕТКОВА
 Агровестник 

Коментари

Популярни публикации от този блог

PH на почвата,стойности подходящи за някой култури.

“Елит 95” ООД, с. Поповица, обл. Пловдив

Пространствено разпределение на районите в България, уязвими на засушаване