Петко Илиев - община Лясковец, област В. Търново
Петко Илиев от Лясковец, съчетава зърнопроизводството и птицевъдството. Той стопанисва 20 000 дка и птицеферма с 15 000 кокошки-носачки.
Петко Илиев е един от крупните земеделски стопани от Община Лясковец, област В. Търново. Въпреки трудната стопанска година, съпътствана с много валежи, е един от малкото, който не се оплаква. Обработва 20 000 дка в землищата на Лясковец, Мерданя, Драгижево, Добри дял и др.
Отминаващата 2014 г. беше годината на царевицата, като производителят е прибрал от 800-1200 кг/дка. От рапицата реколтата е около 350 кг/дка, а от пшеницата – около 500 кг/дка.
Стопанинът спазва стриктно сеитбооборота, като избира каква да е структурата на земеделските култури. Тази година е отглеждал най-големи площи с жито – 8000 дка, царевица – 4000дка, слънчоглед – 7000 дка, ечемик – около 1000 дка. Облагородил е 4500 дка пустеещи стари лозя в Лясковец и ги е превърнал в плодородни ниви.
Понеже житото доскоро нямаше добра цена, Петко Илиев съхранява реколтата в собствената зърнобаза в очакване на по-добри пазарни нива. До неотдавна не бе приемлива за много стопани и цената на рапицата – около 520 лв./тон.
Преди 4 години е изградил зърнобаза с капацитет 11 000 тона. Тя представлява 5 силоза и плоски складове за 4000 тона.
Значителният му опит в агросектора му е помогнал да преодолее негативите от климатичните капризи през т. г. При засяването на площите спазва определена стратегия, която всъщност е извлякъл от вековния народен опит. В отделните землища засява различни земеделски култури.
- Старите хора казват, че градушката удря от синор до синор. Така, че ако житото в Мерданя пострада от атмосферна аномалия, пшеницата в Лясковец може да не е засегната! – обясни своята философия арендаторът.
За да бъде успешна която и да е дейност, включително и земеделието, много важна е организацията, категоричен е той. Мениджмънтът на агробизнеса включва не само правилната агрообработка, а и навременното използване на техниката, която трябва да е модерна.
- Както хлябът трябва да се извади от фурната навреме, за да не изгори, така и всяка земеделска култура трябва да се засее и да се прибере навреме. Ние, стопаните, произвеждаме насъщния. Трябва да уважаваме земята си и да я стопанисваме по най-добрия начин. Господ е дал на нас, българите, това съкровище – разсъждава Петко Илиев. Затова той е категоричен, че може да има печеливш бизнес дори и без субсидиите, т. нар. директни плащания на единици площ. За съжаление, има немалко стопани, които работят не за да произвеждат, а за да вземат помощи. Политиката на подпомагане трябва да е на база произведена продукция, смята той.
Стопанинът от Лясковец поетапно изгражда за своето дружество съвременен машинен парк. Реализирал е два проекта по САПАРД и един по мярка 121 „Модернизация на земеделските стопанства“ по Програмата за развитие на селските райони. При осъществяване на последния по ПРСР, инвестициите са били за близо 1,5 млн.лв. Първият му проект по предприсъдинителната програма САПАРД е за закупуване на комбайн „Ню Холанд“ на стойност около 320 000 лв. Тогава все още не вярвах, че ще ми възстановят половината от инвестициите, признава той. Петко Илиев е един от малкото, които активно търси съвети от компетентните институции и с помощта на своите счетоводители, сам разработва проектите си. Неоценима е и помощта на неговият син Александър Петков, който е завършил инженерен мениджмънт.
В момента земеделското стопанство разполага с 3 комбайна „Ню Холанд“ и 15-16 трактора, които са основно от същата марка.
Петко Илиев е създал преди няколко години и птицеферма в Г. Оряховица. Отглеждането на 15 000 -те кокошки носачки е според всички изисквания за хуманно отношение. Контролът на средата в помещенията е автоматизиран – компютър поддържа постоянна температура, влажност, приток на свеж въздух и параметри на осветеност. Затова предприятието се обслужва само от четирима работници.
„Щастливите“ птици снасят около 4 млн. яйца годишно. Продукцията реализира на вътрешния пазар. Себестойността на едно яйце често е близка или дори по-ниска от продажната цена, заради конкурентна продукция от чужбина. Управлението на този бизнес е поверил на сина си и зет си Камен Кожухаров.
Пътят към успеха в агробизнеса Петко Илиев дължи на семейното си възпитание. Той е родом от павликенското село Недан и родителите му са земеделски стопани. Като механик в селскостопанската и гражданска авиация, се е научил на желязна дисциплина по отношение на труда. Затова знае, че трудната 2014 г. е просто поредната, с през която производителите трябваше да се преборят за хляба ни.
Лилия Лозанова
Агровестник
Агровестник
Коментари
Публикуване на коментар