Публикации

Показват се публикации от юли, 2014

№1 в света сме по износ на слънчоглед

България вече е най-големият износител на слънчогледово семе в света. Страната ни е изместила от челната позиция раздираната от конфликти Украйна, показват данни на Световната търговска организация. През миналата година приходите за България от експорта на слънчоглед са достигнали 743,625 млн. долара. Най-голяма част от българския слънчоглед заминава за Холандия, Турция, Франция и Португалия. Най-добри цени пък постигаме в Германия и Великобритания. С изключение на тях двете българският слънчоглед се продава по около 530-580 долара/тон, което е близо до средните цени на конкурентите ни - 600 долара/тон, показват пък данните на Българската стопанска камара. Печелим пазарни позиции в почти всички страни, като губим само в Турция и Румъния. Ръстът в износа на слънчоглед през 2013 г. спрямо 2012 г. е 46%, а усреднено за периода 2009-2013 г. - 21%, сочи още статистиката. България държи дял от 17,8% от световния износ на слънчоглед. Годишно у нас се засяват 7-8 млн. дка със сл...

Земеделска кооперация "Черно море" - Балчик

Младен Мартинов e председател на земеделска кооперация "Черно море" - Балчик, която има около 1600 член-кооператори. Той е начело на кооперацията от нейното учредяване през 1993 г. Днес ЗК "Черно море" обработва 35 200 дка земя с около 47 машини, като около 53% от площите ежегодно са засети с есенници - пшеница и ечемик, а останалите 47% - с пролетници, основно слънчоглед и царевица. - Г-н Мартинов, годината бе с мека зима, ниски пролетни температури, дъждове в навечерието на жътвата. Как всичко това се отрази на пшеницата и как протича жътвената кампания? - 2014 г. е необичайна в климатично отношение. Дори и специалисти с дългогодишен трудов стаж - над 40 години, не помнят в исторически план такава година - с мека зима, хладна пролет и обилни валежи, на места порои през вегитацията на пролетници и есенници - основно май и юни. И като говорим за обилни и поройни дъждове, при нас от 23 май до 22 юни общото количество на валежи е около 300 л/кв.м, което значит...

ЗК “Вихър” в с. Сенокос, обл. Добрич.

В земеделието игроем на тото ...образно охарактеризира несигурният пазар, при който не производителите, а купувачите определят цените на селскостопанската продукция г-н Асен Вълков, председател на ЗК “Вихър” в с. Сенокос, обл. Добрич. - Стопанисваме 7 000 дка земя от землището на нашето село Сенокос, което достига 18 000 дка.  Отглеждаме предимно есенни и пролетни култури: пшеница, царевица, рапица, слънчоглед и на ограничени площи – фасул. Дълги години го сеем, регионът е подходящ за него, пък и е позабравен от много земеделци. Заделяме стотина декара за него и сме доволни. Осигуряваме зрял фасул за стопаните, но както е известно културата е добър предшественик. След него идва ред на пшеницата и най-вече на полетата за семепроизводство. Основната ни цел е да спазваме сеитбооборота, да пропускаме монокултурното отглеждане на есенниците и пролетниците. Актуална през последните години стана рапицата…

Николай Димов - обработва 65 000 дка в Странджанско-Сакарския край

Г-н Николай Димов, един от големите фермери в Югоизточна България. Обработва 65 000 дка нископродуктивни земи в Странджанско-Сакарския край, грижи се за 300 крави месодайно направление. Някога до с. Стефан Караджово, общ. Средец се е стигало само с открит лист. Днес пътуваме спокойно, наслаждавайки се на красивите гледки – нивя и иглолистни гори, хълмове, нисък лес. В последния работен ден (не и за земеделците) на изминалата седмица имаме среща с големия фермер от този край – Николай Димов. Изчакваме го в центъра на селото, до паметника на Стефан Караджа, който величествено напомня за историческите времена. В далечната 1840 г в с. Ичме (така се е наричало по турско) на 11 май се е родил Стефан Тодоров, наречен Караджата. Селото днес заслужено носи неговото име.

Айдън Велиев- Побит камък, Острово, Брестовене и град Завет, Разградска област

Г-н Айдън Велиев, обработва 35 000 дка в селата Побит камък, Острово, Брестовене и град Завет, Разградска област. В Лудогорието Острово е остров на плодородието сред горите наоколо. Оттук идва и името му. През 60-те години на миналия век е наброявало 4-5 хил. жители. В наши дни част от хората не намират препитание в селото и общината и тръгват на гурбет в Холандия, Германия, Чехия. Връщат се за малко през лятото, за да заминат отново през есента далеч от родния край. През 80-те години от Острово, общ. Завет, са приети най-много студенти няколко випуска по ред, което е показателен критерий по онова време. То е не само голямо (2,5 хил. жители днес), но и едно от водещите села в областта.

ЗК “Звезда” в с. Михайлово, обл. Стара Загора.

Отрасълът е многолик, ден с ден не си приличат – споделя г-н Стоян Велчев, председател на ЗК “Звезда” в с. Михайлово, обл. Стара Загора. * Колективът стопанисва близо 10 000 декара земя и два магазина в селото. Благодарение на далновидната политика на ръководството и на разумните инвестиции ежегодно, колективът приключва на добра печалба.