ЗК “Звезда” в с. Михайлово, обл. Стара Загора.

Отрасълът е многолик, ден с ден не си приличат – споделя г-н Стоян Велчев, председател на ЗК “Звезда” в с. Михайлово, обл. Стара Загора.
* Колективът стопанисва близо 10 000 декара земя и два магазина в селото. Благодарение на далновидната политика на ръководството и на разумните инвестиции ежегодно, колективът приключва на добра печалба.

За репортаж от мястото на събитието избрахме с. Михайлово. Богатите черноземи тук правят отрасъла земеделие атрактивен, в селото работят неколцина арендатори и една земеделска кооперация – ЗК “Звезда”. Оттук минава железопътна линия, Михайлово е гара разпределителна между двете основни посоки Бургас-София и Русе-Подкова. Открита е в началото на миналия век. Ежегодно хиляди тонове зърно и друга селскостопанска продукция са се произвеждали и товарели.
ДНЕС селото остава с малко над 200 души жители, истинско изпитание е за всеки застанал зад волана, да стигне до тази точка. Ако теренът наоколо е хълмист, дваж по-хълмист и разбит е асфалтът. Хората все още таят надежда, че отсечката Ловец-Михайлово ще бъде направена…
Г-н Стоян ВЕЛЧЕВ е бивш кмет на селото, днес ръководи земеделската кооперация. С болка си спомня за онова време:
- Непосредствено след 46-та година на миналия век жителите са били 2800-2900. И сме били на път да станем малко градче, като Гълъбово, Раднево… В последствие промишленост не се развива и хората полека-лека започват да го напускат. Масово се изселват през 1960-65-та година. Когато бях кмет (1994-99 г) жителите бяха около 900, а сега малко над 200 сме гласоподавателите.
Родом съм от Михайлово, тук си живея. Обработваемата земя е около 18 000 дка, а цялото землище е далеч по-голямо (25 000 дка). Хиляди декари памук, захарно цвекло, житни, слънчоглед, царевица, лозя са се отглеждали. Хората развиваха и градинарството, над 1000 дка домати, (основно безколови) засаждаха ежегодно.
Днес основно се развива ЗЪРНОПРОИЗВОДСТВОТО. Дойдох тук да работя преди 15 години, заварих кооперацията с големи задължения, да не казвам почти фалирала. Образно казано трябваше само някой леко да я “бутне” и щеше да се озове в пропастта. Говоря ви нещата “едно към едно”. Техниката и прикачният инвентар бяха стари. 36 човека беше екипът на тогавашните 15 000 дка площи.
Аз съм председател от март 2000-та година. Отглеждаме предимно 4 култури – пшеница, ечемик, слънчоглед, царевица.
СОЦИАЛНАТА ДЕЙНОСТ НА КООПЕРАЦИЯТА Е СИЛНО ИЗРАЗЕНА.Стопаните заделят 150 кг хлебно зърно от рентата и получават по 150 хляба годишно само срещу 20 ст. Освен зърно, допълнително на членовете раздаваме брашно, олио.
Практика стана при нас всяка година да организираме обмяна на опит с колеги от различни региони на страната, съчетана с посещение на туристически обекти. На работещите в кооперацията традиционно осигуряваме кратка почивка на море, обикновено това става след жътвата. Искам да изразя задоволството си от работата на механизаторите. Петима обслужват машинния парк, двама са от селото, другите двама пътуват от Стара Загора и един от Чирпан. За тях сме осигурили и транспорт. Средно месечно заплатите им са около 1000 лв.
В ЗК “Звезда” работят още агроном, касиер-счетоводител и домакин. Целият екип е 19 души. Стопанисваме и поддържаме два магазина. Сляхме дейностите на потребителната и земеделската кооперация. Всичко, което е необходимо на едно домакинство, хората могат да си го закупят от нас.
ИНВЕНТАРЪТ ПРИ НАС Е ПОДМЕНЕН НА 100%. Нов трактор “Дойтц” сме закупили през изминалата година, подменихме двигателите на “ЮМЗ”-та с нови-”Ивеко”, а на мощните “Т-150” монтирахме двигатели “Мерцедес”. Възползвахме се от услугата на фирма “Агрогарант сервиз” и съм изключително доволен. Тези трактори вече отчитат по-малък разход на гориво, дори бих казал отколкото един “Джон Диър”. От “Агротехники и ко” – Карнобат си закупихме комбайн “КЛААС Лексион 440” на 12 години, но на 2 000 моточаса. Дотогава работехме с един “КЛААС Доминатор 106”, продадохме го на части и сега жътвата извеждаме с “Лексион”-а.
От 2007 г. ЗК “ЗВЕЗДА” Е НА ПЕЧАЛБА. Раздаваме и дивиденти на кооператорите.
ЦЕНИТЕ НА ЗЪРНОТО ОБАЧЕ ВЕЧЕ НЯКОЛКО ГОДИНИ НЕ НИ УДОВОЛЕТВОРЯВАТ. Това лято ечемикът стартира с 26 ст. за килограм, покачва се с половин до една стотинка, прогнозира се да достигне до 30 ст. Продаваме ечемиченото зърно след като започнем жътвата на пшеницата. Разполагаме с достатъчно навеси, където да го складираме макар и за по-кратко време.
Целта ни е кооперацията да бъде стабилна стопанска единица, тя трябва да се развива, а не да се свежда до фалит. Член-кооператорите ползват всички привилегии и са еднакво отговорни с ръководителя за нейната съдба. Тези, които имат принос за развитието й – да бъдат поощрявани. И кооперациите, и кооперативното движение имат бъдеще ако всички са заинтересовани.
Една неудача в земеделието обаче остава и това е раздробеността на земята. Погледнете картата – с различни цветове са отбелязани собствените земи, договорите, колегите, които стопанисват площи в региона. А желанието ми е да се споразумеем помежду си, за да не обикаляме блоковете. Ако един се противопостави, тогава намеренията се провалят. Имаме земи и във Воденичарово, и в Михайлово. Този размер е оптималният за нас. Не по-малко от 8000 и не повече от 12 000 дка.
Необходим ми е още един трактор от около 120-130 к.с. и по-мощен комбайн. Най-вероятно покупката ще стане реалност със следващата субсидия по новия програмен период.

Коментари

Популярни публикации от този блог

PH на почвата,стойности подходящи за някой култури.

“Елит 95” ООД, с. Поповица, обл. Пловдив

Пространствено разпределение на районите в България, уязвими на засушаване