ЗК “Вихър” в с. Сенокос, обл. Добрич.

В земеделието игроем на тото ...образно охарактеризира несигурният пазар, при който не производителите, а купувачите определят цените на селскостопанската продукция г-н Асен Вълков, председател на ЗК “Вихър” в с. Сенокос, обл. Добрич.
- Стопанисваме 7 000 дка земя от землището на нашето село Сенокос, което достига 18 000 дка. Отглеждаме предимно есенни и пролетни култури: пшеница, царевица, рапица, слънчоглед и на ограничени площи – фасул. Дълги години го сеем, регионът е подходящ за него, пък и е позабравен от много земеделци. Заделяме стотина декара за него и сме доволни. Осигуряваме зрял фасул за стопаните, но както е известно културата е добър предшественик. След него идва ред на пшеницата и най-вече на полетата за семепроизводство.
Основната ни цел е да спазваме сеитбооборота, да пропускаме монокултурното отглеждане на есенниците и пролетниците. Актуална през последните години стана рапицата…

- Високите резултати се базират не само на завидния генетичен потенциал на сортовете и хибридите, но и на спазване на сеитбооборота и технологията, и то стриктно – допълни г-н Илия Илиев, агроном в кооперацията вече 20 години. Родом е от селото, познава полетата, заедно със специалистите от фирмите участва пряко в организирането на демонстрационните опити.
Земите в полето на с. Сенокос са богати, предимно 3-та категория. Екипът на ЗК “Вихър” е опитен, а агропаркът е така структуриран, че да се постигне интензивно производство. Техниката е закупена със собствени средства, с два мощни трактора “Ню Холанд” механизаторите обработват площите. Разполагат с инвентар за всички дейности и с достатъчно прибиращи машини за кампаниите. Складовите помещения за съхранение на реколтата са просторни, в това отношение ръководството е спокойно по време на жътвата.
- Жънем, прибираме в склада, ако ни удоволетворява цената – продаваме. Но понякога изчакваме по-благоприятно време за реализация, с една дума “играем на тото”… – посочва председателят.
Председателят и агрономът следят развитието на растенията, съветват се със специалистите от компанията. Предсеитбено в полето са подадени 20 кг NPK (16-16-16), със загърлянето на растенията е внесен и 15 кг амониев нитрат допълнително, за стимулиране на растежа и усвояване на останалите елементи. Затова се надяват, че царевицата ще оправдае очакванията им от високи резултати, каквито напоследък колективът реализира. Добре развитата листна маса и масово заложените по 2 кочана на растение обещават реколта от над 1500 кг зърно от декар.
Екипът на кооперацията е оптимизиран – 15 души механизатори, пазачи, административен персонал. По време на кампаниите се увеличава, особено когато настъпи време за прибирането на фасула. Той изисква и ръчна работа. Растенията се изскубват и полагат на ивици, т.е. дейността е полумеханизирана. Следва овършаване на шушулките с комбайн.
- “Добруджански 7” е доказан наш сорт, малко хора вече останаха, които се занимават с производството на фасул, но ние искаме да продължим традицията – сподели г-н Илиев. – Предлагаме го най-напред на нашите стопани и го реализираме на по-ниска цена.
- Целим да следваме високите технологии, да правим ефективно производство, и на база на добрите добиви да реализираме печалба – анализира този момент от дейността председателят Асен Вълков. – И с носталгия си спомни за годините, когато земеделските производители имаха защита на изкупните цени на продукцията, а днес пазарът е хаотичен и несигурен…

Коментари

Популярни публикации от този блог

PH на почвата,стойности подходящи за някой култури.

“Елит 95” ООД, с. Поповица, обл. Пловдив

Пространствено разпределение на районите в България, уязвими на засушаване