Публикации

Показват се публикации от октомври, 2014

ЗКПК „Победа“ – Кнежа.

Определено мога да кажа, че аз имам една сбъдната мечта – да работя това, което ми доставя удоволствие! – споделя Евгения Сайванска, председател на ЗКПК „Победа“ – Кнежа. Колективът стопанисва 12 000 дка, на които залага традиционните за региона зърнено-житни и маслодайни култури. Евгения Сайванска по професия е агроном, завършила е Аграрния университет  в Пловдив. В началото практическия си опит натрупала през няколкото години прекарани в Института по царевицата в Кнежа. От 12 години е председател на ЗКПК „Победа“ в града, където работила по професията си месеци преди да бъде избрана. Всяко нещо, което се случва в кооперацията, тя не само го проследява, но и изживява. По думите на местни жители „тя е изправила колектива на крака“, когато е бил пред фалит и с огромни дългове. Благодарение на уменията и професионализма на Евгения Сайванска любимата им кооперация днес съществува, убедени са те.

ЗКПУ “Обединение”, гр. Камено, Бургас

С инж. Николай ПЕТРОВ, председател на ЗКПУ “Обединение”, гр. Камено, Бургаско водим разговор за земята и техниката, за успехите, които дават сила и вяра в бъдещото развитие на колектива. Инж. Николай Петров е председател на ЗКПУ “Обединение”, гр. Камено. Роден е през 1973 година в Айтос. Завършва техникума по селско стопанство в Карнобат, а висшето си образование във ВТУ “Ангел Кънчев” (сега Русенски университет) специалност “Механизация в земеделието”. Семеен с две дъщерички. – След завършване на образованието ми беше доста трудно с реализацията като специалист. Започнах в с. Пирне в тамошната кооперация като инженер, след това постъпих на работа в ЗКПУ “Обединение” Камено в периода 2003 – 2011 г. През 2011 г бях избран от общото събрание за председател. Това е първият ми мандат, вече четвърта година… Нашият колектив стопанисва 14 500 дка земя в землището на градчето.  Основно развиваме зърнопроизводство  – отглеждаме пшеница, ечемик, слънчоглед, рапица и кориандър....

Красен Кънев - обработва 15 000 дка в районите на Шумен и Плиска.

Арендаторът Красен Кънев от 20 г. се е посветил на зърнопроизводството, обработва 15 000 дка в районите на Шумен и Плиска. Съвременната база село Кюлевча разполага с административен комплекс, лабораторията за анализ на зърното, кантари, складова база с капацитет 10 000 тона. Красен Кънев от Шумен има разностранен бизнес и своя стратегия за успешното му развитие. Освен със зърнопроизводство, се занима с търговия и износ на зърнени храни, както и с вътрешен и международен транспорт. Обработва 15 000 дка в Шумен и Плиска, както и в селата Кюлевча, Овчарово, Дибич. Проливните валежи т.г. са наводнили над 2000 дка от площите, заети със зърнени култури.

Митю Вълчев - фермер от с. Голямо Асеново, Димитровград

 Човек е такъв, какъвто се е родил. Не мога да се променя, не мога да „избягам от себе си“. Ще помагам на близките, на хората, ще съграждам каквото мога – чешми, сгради, градини. Сърцето ми е широко за хубостите. А да успяваш трябва да има вяра в собствените си възможности и в Бог. Да таиш надежда за бъдещите дни и обич към хората и земята…- това са мисли на г-н Митю Вълчев, известен фермер в Южна България от Димитровградското село Голямо Асеново. * Модерно земеделие не означава само мощни и съвременни машини, то е комплекс от фактори, като се започне от правилните почвообработки, от сортовете и хибридите и се стигне до реализацията.

Милена Горанова - стопанисва над 10 000 дка земя в региона на община Кнежа.

 Милена Горанова, която заедно със съпруга си Борислав стопанисва над 10 000 дка земя в региона на община Кнежа. * „Нашето стопанство е нашата работа, нашият живот, отдадени ме изцяло на него, не сме направили нищо грешно! Затова смятам за изключително глупав този черен ПР, който се сипе върху зърнопроизводството!“ – споделя професионалният агроном с 22 г. стаж единствено и само в отрасъла. Милена Горанова е агроном по професия. От 22 г. работи в семейната фирма ЕТ „ПРИС – Борислав Горанов“, започвайки още от студентската скамейка да се занимава със земеделие. След възстановяване собствеността върху земята през 1992 г. решават със съпруга си да се завърнат в родната Кнежа и да започнат да обработват наследените 48 декара с техника под наем, преди да закупят първия си трактор ЮМЗ. Макар да са ІІ-ри курс студенти в Аграрния университет – Пловдив, прехвърлят се задочно и поемат по трудния път на семейния бизнес в селското стопанство. По-късно завършва магистратура „Стопанско у...