Красен Кънев - обработва 15 000 дка в районите на Шумен и Плиска.

Арендаторът Красен Кънев от 20 г. се е посветил на зърнопроизводството, обработва 15 000 дка в районите на Шумен и Плиска.
Съвременната база село Кюлевча разполага с административен комплекс, лабораторията за анализ на зърното, кантари, складова база с капацитет 10 000 тона.
Красен Кънев от Шумен има разностранен бизнес и своя стратегия за успешното му развитие. Освен със зърнопроизводство, се занима с търговия и износ на зърнени храни, както и с вътрешен и международен транспорт. Обработва 15 000 дка в Шумен и Плиска, както и в селата Кюлевча, Овчарово, Дибич.
Проливните валежи т.г. са наводнили над 2000 дка от площите, заети със зърнени култури.

– През май месец на определени места се изляха общо 200 литра на кв. м. Село Кюлевча е в планински район, на няколко километра от Мадара и потоци кална вода наводниха посевите. 2000 дка бяха потънали в блато, с височина на водния стълб близо 60 см. Наложи се да прочистваме съседните изоставени напоителни канали, които бяха обрасли с трева и храсти. Точно тази растителност не позволяваше на прииждащата вода да се отича и се получаваха разливи на огромна територия. Да видиш нивата си наводнена е същото, все едно виждаш дома си залят. Който не го е изпитал, не знае какво е! – сподели стопанинът.
Наложило се е да наеме 5 багера, които няколко дни почти без прекъсване прочиствали 10 км изоставени канали. Според арендатора, напоителната система и нейното поддържане трябва да е приоритет на „Напоителни системи“, както и на земеделското министерство. Държавата също трябва да се ангажира с условия за създаване на поливно земеделие на фона на климатичните процеси.
Въпреки усилията, около 200 дка останали неожънати и залетите посеви са напълно провалени.
Красен Кънев е инвестирал сериозни средства в изграждането на поливна система на площ от 2000 дка. Заради пороите, тази година добивите от хлебна пшеница са лоши – 450 кг/дка, защото обичайно са около 600 кг/дка. Той засява основно френски сортове, които по-леко преодолели стреса от форсмажорните обстоятелства, в сравнение с някои родни сортове.
От 20 години Красен Кънев се занимава със зърнопроизводство и от практиката е научил най-важното – че трябва да произвежда продукция с високо качество. Основните му контрагенти са в Гърция, като има и отлични отношения с турски партньори, където е реализирал слънчогледа.
Фирмата му разполага с нова база, разположена в село Кюлевча. Към административния комплекс има изградена лабораторията за анализ на зърното, както и кантари. Складовата му база е с капацитет 10 000 тона, въпреки че продукцията му не се задържа дълго в нея.
Зърнопроизводителят призна, че се стреми да ползва чуждестранните добри практики в своята дейност. Неотдавна е посетил кооперативна организация във Франция, която е с разностранна дейност. Тя е с 1700 члена, които обработват 170 000 дка. Впечатлен е от начина им на работа и най-вече от техните признания. Ръководните специалисти му споделили, че през 70-80 години на 20 век са посещавали България, за да взаимстват кооперативния принцип на работа, а сега се случва обратното – ние черпим от тях опит. Кооперативът създава отлични условия за стопаните – осигурява на ниски цени торове и препарати, а на изгодни – реализира произведената продукция. Има пазарен дял от 80 % и е сред водещите търговци на препарати и торове във Франция.
Тази липса на единство и подкрепа е един от големите проблеми в България, независимо в кой сектор развиваш бизнес, смята Красен Кънев. Той е изпитал това, защото докато се е борил да отводни залетите си ниви, не е получил помощ от нито един свой колега.
Лилия Лозанова
 Агровестник 

Коментари

Популярни публикации от този блог

PH на почвата,стойности подходящи за някой култури.

“Елит 95” ООД, с. Поповица, обл. Пловдив

Пространствено разпределение на районите в България, уязвими на засушаване