Земеделска кооперация „Граница” - с. Граничар
За 140-те жителите на малкото добруджанско село Граничар кооперацията е символ на живот
В интернет за добричкото село Граничар могат да се намерят само десетина реда информация. Намира се в Североизточна България и е част от община Шабла. Близо до него е КПП “Дуранкулак“, а само на няколко километра е и морето. Географските му дадености го характеризират с умерено-континентален климат, силно повлиян от близостта на Черно море. Зимата тук е мека, но ветровита, пролетта — слънчева и прохладна, лятото — топло, а есента — дъждовна. Последните данни от статистиката показват, че 140 са жителите на Граничар. Различните етноси в селото живеят задружно и в разбирателство. Старото име на селото е било Аканджий и според сведения от документални източници, съществува от 1573 г. Пак според интернет в Граничар има два хранителни магазина, малка кръчма и читалище. Селото е напълно електрифицирано и водоснабдено. През лятото Граничар оживява, тук идват чужденци от Германия, Англия, Чехия, които са закупили имоти в селото. Не са малко и българите, които предпочитат да прекарат тук лятната си почивка — главно жители на Русе и София. Що се отнася до поминъка на местните хора, в интернет може да се прочете, че земеделска кооперация се грижи за обработката на плодородните земи в землището на селото, като подсигурява работа на по-младите жители.
Кооперацията носи името „Граница” и е основана е на 28 април 1993 година. Граничар се гордее със своята кооперация и не случайно за местните хора датата на нейното основаване е зебележителна за селото.”През всичките тези двадесет години, кооперацията се утвърди като стабилна структура в икономиката на общината. Разполага с модерна материално-техническа база — собствен стопански двор, сграден фонд, машинен парк, квалифицирани изпълнителски кадри. Обновена и модернизирана е складовата база, подновена е зърно-почистващата техника — семепочистваща машина, елеватори, редлери, циклони. Подновен е машинния парк –трактори, зърносеялки, зърнокомбайни.Не малко е направено и по подобряване на битовите условия на работещите — санирани са ремонтната работилница, складовите, битовите помещения за работещите, баня и санитарни възли”, каза за в. „Земя председателят на кооперацията инж. Николай Иванов. После допълва, че сдружението активно работи с кметството, помага с наличната техника по хигиенизиране на селото. По стара вече традиция кооперацията участва в зимното поддържане на уличната мрежа, оказва съдействие на групите от В и К и енерго при отстраняване на аварии. Със средства на кооперацията е обновена дограмата на медицинския пункт и в него вече има всички условия за нормална работа. Благодарение на кооперацията нейните членове от селото са получили по два кубика дърва за огрев за зимата. Няма културно мероприятие, което да не е минало без материалната подкрепа на кооперацията, за което читалищното ръководство е много благодарно. ”На някого тези неща може да се сторят дребни и нищожни, но за жителите на Граничар те са от жизнено значение. Ще кажа само един много силен пример. За миналата година кооператорите получиха по 95 лева рента на декар и 20 % дивиденти. С тези пари хората посрещат най-належащи нужди за семейството им. Та затова работещата кооперация е нагледният пример, че в селото има и ще продължава да има живот”, споделя не без гордост председателят, чиято кооперация е една от първите в област Добрич за изминалата 2012 година.
Председателят отваря още дума за кооперацията. Землището на с.Граничар е 17 240 дка. Собственици на ниви са както хора от София например, така и от Констанца, Истанбул и Чорлу. Инж.Николай Иванов споделя , че към всички тези собственици винаги са се отнасяли с уважение и са поемали задължения по авансово плащане на рента, преводи по банкови сметки и пощенски записи, рента в натура, за което са получавали много благодарности. Той обаче не крие огорчението си, че някои от собствениците, притиснати от икономическата криза, в условията на безпаричие и недоимък, загубили интерес към земята и по предлаганите сделки за покупко-продажба от порядъка на 1200–1500 лв/дка, са се освободили от собствеността си.
За стопанската 2011/12 г кооперацията е обработвала 12 526 дка, от които пшеница — 6 840 дка, слънчоглед — 3 027 дка, царевица — 2 609 дка и люцерна — 50 дка. Председателят казва, че при сеитбения план са спазили съотношението между пролетници и есенници, съобразно
специфичните климатични условия за региона. При избора на сортовата структура за различните култури пък са ползвали съветите на водещи специалисти в областта на зърнопроизводството, за да засеят най-подходящите сортове и хибриди, доказали своя потенциал за района. При пшеницата заложили на сортовете Енола, Деметра, Вяра, Ивета. при слънчогледа — хибридите Конди, Тристан, Голдсън, при царевицата — NК Термо, Пионер. Благоприятните климатични условия в региона се отразили добре на есенните и пролетните култури. Така в складове били прибрани 3 332 тона жито, 766 тона слънчоглед и 1 048 тона царевица при средни добиви от 490 кг от декар при пшеницатата, 252 кг при слънчогледа и 400 кг при царевицата. Благодарение на модернизираната складова база част от продукцията останала за реализация през настоящата година. ”Очакванията ни за високи цени на реализация след нова година обаче не се оправдаха. За пшеницата от първоначални 440 — 450 лв за тон, цената се срина и падна до 380 — 400 лв. за тон.При слънчогледа от 940 лв — 950 лв за тон, офертите са за 800 — 820 лв. При царевицата сривът е от 440 — 450 лв за тон на 380 лв.”, споделя още председателят инж. Николай Иванов.
Икономическият анализ за дейността на кооперацията през 2012 г. показва, че реализираните приходи при пшеницата за едан декар са 214 лв, при слънчогледа — 207 лева, при царевицата — 172 лева и при люцерната — 146 лева. Отчетената счетоводна печалба е в размер на 424 хил.лв., а балансовата печалба, подлежаща на разпределение е 375 хил.лв. Общото събрание е взело решение 20% от печалбата да отидат за дивиденти, за фонд Социален да бъдат заделени 20 000 лева, за фонд Резервен — 140 000 лева и за фонд Инвестиционен — 140 000 лева. Отчетът на управителния съвет за 2012 г. показва, че кооперацията в с.Граничар е в добро финансово състояние и парите, с които разполага, гарантират нормална работа за бъдещи периоди. Пак в отчетът е записано, че през изминалата година са закупени и въведени в експлоатация култиватор за 55 хил.лв., 12 тонно ремарке за 29 хил.лв.и подмяна редлери в склада за зърно за 37 хил.лв. За модернизация и поддръжка на сградния фонд пък са изразходвани 44 хил.лв. А с преотстъпения корпоративен данък, който за 2012 г по годишната данъчна декларация е 22 хил.лв. и с 50% собствено участие, кооперацията ще може закупи нова селскостопанска техника. Ръководството е на мнение, че има необходимост от изграждане на допълнителна складова база, тъй като съхранението на продукцията в навеси създава проблеми и притеснения до нейната реализация — навявания от дъжд и сняг и др.
През тази година кооперацията обработва около 12 300 дка земеделска земя. Засети са 6 300 дка пшеница от сортовете: Деметра, Енола и Вяра. 4 000 дка слънчоглед и 2000 дка царевица пък са засетите пролетни култури. До дни се очаква да започне жътвата на есенниците. Кооперацията в с.Граничар се надява реколта да е добра, защото е изпълнила всичките агротехнически изисквания. Хората също стискат палци хамбарите да се напълнят с жито, за да вземат добра рента. Так живеят в това село на километри от границата– с проблемите, но и добрите успехи на кооперацията, която през изминалите 20 години доказва, че не само днес, но и утре тя има бъдеще.
Автор: Петър ХАДЖИЕВ, в. "Земя"
Коментари
Публикуване на коментар