ПК “Зора” с. Тръстеник, Русе

Рецептата на една успешна кооперация

Денят се случи дъждовен. Земята е подгизнала. Въпреки добрите намерения, машините не могат да излязат на полето. Но намръщеното небе и надвисналите тежки дъждовни облаци не можаха да спрат стотината фермери от района на Русе. Дъжд или не дъжд, но резултатите в ПК “Зора” в село Тръстеник са такива, че не могат да не бъдат видяни. И не само видяни, а добре разбрани и оползотворени в тяхната ежедневна работа. За разлика от много други земеделски производители, председателят на кооперацията инж. Росен Коев ги посреща с думите -”Рапицата ми е в отлично състояние. Елате, я вижте!”. А и не само рапицата, която заема площ от 1300 дка, а и останалите 5000 дка с есенници. Рецептата за успеха, според него е спазването на цялостните технологични решения.

А в основата са фирмите Мегатрон, ДюПон и Пионер. Те са тези, които допринесоха за днешният добър ден на ПК “Зора” и нейните успехи, които показват с уникалната за България тристранна демонстрация. Демонстрацията е съставена от три етапа - сеитба, пръскане и жътва, които ще се проведат в присъствието на фермерите, които ще оценят резултатите.
Ето какво сподели нашият домакин инж. Росен Коев: “Тази година лично констатирах, че почвообработката е от първостепенно значение за състоянието на реколтата. Пробвахме всякакви варианти - валяци да разбиват буците, работа с компактора. Оптимална за нас се оказа работата на компактора след дъжд. Защото най-важното за рапицата е дълбочината на засяването. И когато колегите не я спазят, после казват рапицата не е добре, но ако се засее на повече от 2,5-3 см, чакай след това да излезе рапица. Няма как да стане. Машините и технологията са от първостепенно значение. 
Земеделието преди 10 години и сега, с новата техника е съвсем различно. В нашата кооперация почти всички машини са от фирма Мегатрон. Разполагаме с почти цялото им портфолио. Сеялки, плугове, трактори, пръскачки. С фирмата работим изключително добре. Технологиите непрекъснато се развиват.
За мен това е бъдещето - съответните доставчици и търговци да предлагат решения. Както Мегатрон предлага решения от дълбоката оран до прибирането на реколтата. Така и от растителните фирми очаквам същото - семена, препарати за растителни защита. Трябва да предлагат цялостна технология, заедно с машините, която да се справя добре и да има добри резултати. Естествено, за изпълнението на тази технология са необходими добри машини. 
Тези демонстрации са един от начините хората от района да видят кое е най-подходящото за тях и за този район на България. 
Машините на John Deere са световноизвестна марка, която се е доказала в живота. Има добра производителност и надеждност. Основното в земеделието е, че работите трябва да се свършат точно днес - вчера е рано, утре е късно. Ако не разчиташ на машината, работата се проваля. Както вече казах, те предлагат цялостни решения - навигация, а това са важни неща, тъй като се ограничават разходите, не се налага да обработваш на едно и също място два пъти. За комфорта просто няма какво да говоря. Отделно организацията на обслужване в Мегатрон и сервизиране на машините е на отлично ниво. Пак казвам, основното е цялостната технология. Така можеш да синхронизираш нещата от първата обработка до жътвата.
Днешният ден беше определен за показване на технологични решения на Мегатрон, ДюПон и Пионер за разрешаване на проблемите на земеделците. Всички знаем, че новостите в земеделието трябва да се възприемат бързо, ако искаме да сме конкурентноспособни. Фермерите в днешните трудни условия ще успеят само ако заложат на комплексните решения - от подготовката на почвата и сеитбата, които са изключително важни мероприятия, и опазването на растенията от болести и неприятели. Това бе първата стъпка, а демонстрациите ще продължат с последващите мероприятия - пръскане и жътва”. 
Инж. Коев сподели пред нас, че непрекъснато следи новите технологии в земеделието. Един от важните източници на информация за него, особено в областта на земеделската техника, е вестник “Гласът на фермера”. 
Илко Илиев, продуктов мениджър на машините на Kuhn на Мегатрон запозна присъстващите фермери с техниката на фирма Мегатрон, която участва в серията от демонстрации.
“Тестът, който провеждаме с колегите от ДюПон и Пионер, включва първо почвообработка с култиватор на STROM-BEDNAR за предсеитбена обработка. След това представяме две сеялки на Kuhn - Planter и Maxima. Това са двата типа, които масово се използват. Разликата между тях е самият работен орган. При Planter 2 това е т.нар. ралник или лодка, а при Maxima е дисков изсяващ апарат.
Maxima е сеялка без торовнасяне. Това е едно от нещата, на които искаме да наблегнем - засяване без и с торовнасяне. Торът е внесен предварително или в последствие, в зависимост от технологията. Тази сеялка е много добра машина и сме я окомплектовали много добре, предвид работата, която трябва да свърши. Тя е 12-редова с междуредово разстояние от 70 см. Транспортната ширина е 3 метра. Крайните три десни и леви секции се качват хидравлично нагоре и така се постига транспортната ширина. Много добро копиране се получава с тази машина, тъй като крайните лява и дясна секция са независими, с независимо опорно колело. Системата на задвижване с предаване на движението също е уникална. 
Сеитбата се провежда със система за сателитна навигация със сигнал, който дава точност до 5 см. Той е активиран и може да проследява и плътността на засяването. 
След това преминаваме към пръскането. За тази операция предлагаме две пръскачки на John Deere – модел 732, която е прикачна и самоходната пръскачка 4730. Това е една от най-добрите машини на нашия пазар. 
Помощно средство при всички земеделски процеси, което предлага фирма Мегатрон е телескопичния товарач Bobcat DL 470. Напоследък все повече се утвърждава технологията сеене без торовнасяне. Торовнасянето се извършва в последствие като се използват тороразпръскващи машини и използването на телескопичния товарач придобива все по-голямо значение.
За прецизната техника трябват качествени семена и препарати
Заедно с оборудваният високотехнологичен машино-тракторен парк на ПК „Зора” с. Тръстеник, Русенско в който както сами се убедихме преобладаващата техника е с марка John Deere, за успехите на земеделска структура, която тази година навършва 20 години от създаването си, не по-малък дял имат използваните семена и препарати. Това е логично, защото производственият процес е комплекс от взаимно свързани технологични елементи и консумативи – техника, семена, препарати. Колкото и да са високопроизводителни и прецизни в обработката си машините, те сами по себе си не биха били достатъчно рентабилни за крайните резултати на производството, без използването на качествени семена с висок потенциал и ефикасни препарати.

Същото важи и за семената и препаратите – колкото и да са високопродуктивни и качествени, ако не се внесат с подходяща техника, потенциалът им не би могъл да се прояви. Всичко това много добре са разбрали от ръководството на ПК „Зора” и най-вече в лицето на председателя – инж. Росен Коев. Ето какво сподели той пред нас, специално за читателите на „Гласът на фермера”: „Най-важни в производството са машините и технологиите. Земеделието преди 10 години беше друго, но сега с тази техника, с която разполагаме има коренна разлика и тя е само в положителна посока. Всяка операция се прилага навреме и ние успяваме да си свършим работата, дори при неблагоприятни агрометеорологични условия, като тази пролет.
От години имаме традиционно добри партньорски отношения както с Мегатрон, така и с Пионер и ДюПон. Така както от Мегатрон ни предлагат решения от подготовка на почвата до прибирането, така и от ДюПон и Пионер ни осигуряват продукти, които оформят целия производствен процес и се прилагат по определена технология. От това доколко ще спазим тази технология, зависи и какви резултати ще получим. Работим в тясно сътрудничество с представителите на тези фирми, защото освен основните производствени цели, работата ни с тях помага и за това земеделците от региона да могат да видят новите неща, какво се предлага и какви са резултатите от използването на съответните семена и препарати. А на съвместните демонстрации, които правим всеки може да види с очите си коя технология е най-подходяща при определена култура за конкретните условия в района. Ние сме в специфичен район отличаващ се както с много ниски, така и с много високи температури през зимата и лятото.”
ПК „Зора” от години сее семената на Пионер от слънчоглед и рапица, защото са убедени в техните качества и добивен потенциал. Тази година са заложили на шарен слънчоглед P64BB01, като съображенията им са конюнктурни. От продуктите на Дюпон в кооперацията използват фунгицидите Капитан и Алерт при есенниците, хербицидите Гранстар при пшеницата и Базис при царевицата, от чийто резултати са изключително доволни. 
Благодарение на високопроизводителната техника, с която ПК „Зора” разполага, въпреки малкото хубави дни за работа в полето, 60% от площите с пролетни култури вече са засети, в т.ч. 1000 дка кориандър и 800 дка бял трън. Пролетната подготовка на площите към момента е такава, че веднага след спирането на дъжда може да се сее. Но тъй като тук са свикнали на прецизност при извършване на отделните операции по подготовката на почвата, смятат да направят още една лека обработка. 
По всичко личи, че за ПК „Зора”, с. Тръстеник, Русенско предстои поредната успешна година. Есенниците и рапицата са в много добро състояние, защото нищо от технологичните изисквания при културите не е спестено, а е направено качествено и навреме. След посещението ни в ПК „Зора” в дъждовния априлски ден, в екипът ни не остана и капка съмнение, че ПК ”Зора” е една съвременна, конкурентна европейска земеделска структура, оборудвана с най-съвременна високопроизводителна техника и благодарение на компетентния избор на най-добрите семена и препарати. 
Подробно за машините, семената и препаратите четете в следващия брой на в. “Гласът на фермера”.
fermera.bg

Коментари

Популярни публикации от този блог

PH на почвата,стойности подходящи за някой култури.

“Елит 95” ООД, с. Поповица, обл. Пловдив

Пространствено разпределение на районите в България, уязвими на засушаване